Jak investovat bezpečně?

Na jaké burze nakupovat kryptoměny?

5 doporučení pro bezpečný výběr

S kryptoměnovými burzami se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Jak si tedy z nepřeberného množství zvolit tu správnou? Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď a každý obchodník po čase přijde na to, co mu přesně vyhovuje. Přesto však existuje několik faktorů, na které by měl začínající obchodník dbát.

Pět základních tipů, jak si vybrat správnou kryptoměnovou burzu

 • Bezpečnost – minimum bezpečnostních incidentů v minulosti, důraz na zabezpečení a profesionalitu týmu
 • Dostupnost – široký výběr platebních metod, fungující podpora
 • Široká nabídka produktů a služeb – velký výběr obchodovaných kryptoměn a kryptoměnových produktů
 • Uživatelská přívětivost – jednoduché a přehledné rozhraní
 • Poplatky – příznivá poplatková politika

5 tipů, jak na první pohled poznat kryptoměnový podvod:

 • ANONYMITA: Anonymní členové týmu a zakladatelé, jejichž identitu nikdo nezná. Komunikují pouze přes Twitter a platformu Discord.
   
 • PESTRÝ MARKETING: Nepřirozený důraz na marketing, velké investice do spolupráce s influencery, aniž by byl vidět postup ve stavbě produktové flotily.
   
 • BEZ WHITEPAPERU: Žádný nebo vágní whitepaper. Whitepaper je zakládací listina každého kryptoměnového projektu. Pokud ho někdo nemá nebo je velmi strohý, mějte se na pozoru.
   
 • VELKÉ SLIBY: Sliby nesmyslně velkých garantovaných zisků. Obvykle se pohybují ve stovkách procent měsíčně, leckdy i denně.
   
 • BEZ VÝVOJE A INFORMACÍ: Tým nesděluje žádné nové a relevantní informace o produktech a o budoucích plánech vývoje projektu.

Adam Neuberger radí: Tři tipy, jak více ochránit svá kryptoaktiva

Bezpečnost je ve světě kryptoměn jedno z nejskloňovanějších slov současnosti. Je to oblast, která se řeší takřka na všech fórech a diskusích. Nejnověji ji řeší také z pohledu bezpečnosti spotřebitele evropská regulace MICA. Je to zásadní téma pro budoucnost kryptosvěta.

Způsob, jak si zabezpečit svá kryptoaktiva, se za poslední roky zásadně změnil. Před 6 lety se v kryptu stále ještě pohybovala úzká skupina nadšenců, k založení účtu na burze a následné investici vám stačila občanka a bezpečnost či původ peněz nikdo moc neřešil.

V roce 2018 v červnu přišlo z EU nařízení 5 AMLD, tedy rozšíření regulace z pohledu praní špinavých peněz. Členské státy ho musely nejpozději do 10. ledna 2020 implementovat. Nařízení znamenalo pro subjekty poskytující služby spojené s kryptoměnami zásadní změnu – začít kontrolovat původ prostředků.

Revoluční změny v bezpečnosti investic do kryptoaktiv má nyní přinést evropská regulace kryptoměn MiCA. Už dnes se na kryptoprojekty vztahuje zákon o AML, nově budou muset získat pro své podnikání jednotné licence, poskytnout investorům více informací o kryptoaktivu a zajistit transparentnost procesů. Nařízení MiCA proto vnímám pozitivně.

Žádná regulace na světě ale člověka neochrání, když se bude chovat nezodpovědně a nedodrží základní pravidla bezpečnosti.

Moje první rada zní: Nikdo vám nic nedá zadarmo. To platí jak v životě, tak i v kryptoměnách. Ozve-li se vám někdo, že jste vyhrál deset bitcoinů, nebo něco jiného, je to podezřelé. Prosím neposílejte své prostředky nikam před tím, než si vše řádně ověříte.

Zadruhé je vždy nejlepší mít privátní klíč u sebe. Platí zde totiž pravidlo – nemáš klíč, nemáš krypto. Nejlepším zabezpečením jsou proto hardwarové peněženky, které chrání soukromí uživatele, fungují off-line a tím pádem eliminují rizika z pohledu krádeže dat.

A za třetí bych určitě doporučil si před jakýmkoliv nákupem dané kryptoměny udělat svoji vlastní rešerši, ať víte, kam peníze posíláte. Správné informace a obezřetnost jsou totiž v tomto odvětví základ.

ADAM NEUBERGER
odborník na kryptoměny, spoluzakladatel projektu Probinex