Jak regulace (z)mění kryptosvět?

  • Regulace jsou v kryptosvětě revolucí: boří mýty o kouzlu decentralizované digitální měny
  • Cíl je jasný: posílit bezpečnost, transparentnost a zastavit podvody 
  • V EU odstartuje regulace už v roce 2024, podpoří blockchainy a zvýší ochranu investorů

Kryptoměny potřebují dohled. Nebo ne?

Slovo regulace se v posledních měsících skloňuje v kryptosvětě s čím dál větší intenzitou. Není se co divit, právě plánovaná regulace kryptoměn bude tím, co kryptosvět nepochybně zcela zásadně promění.

Záměr zakladatelů už dnes nefunguje

Původní filozofie kryptoměn totiž spočívá v decentralizaci, naprostém osvobození od jakéhokoli dohledu úřadů, bank či centrální moci. Za víc než deset let fungování zažila technologie blockchainu rozmach, který už dnes nelze ignorovat. Na jedné straně vzniká řada otazníků bez jasně definovaných odpovědí, například, jak kryptoměny danit. Na straně druhé narůstá prostor pro různé nekalé praktiky od manipulací trhů přes přímé podvody. Neregulované prostředí tak přináší jednodušší příležitosti systém zneužívat.

Kryptoměnový trh se tak dostal s ohledem na čím dál silnější zájem investorů a institucí do centra pozornosti zákonodárců. Ti se rozhodli situaci změnit. Řešením se podle nich mají stát regulace, tedy cesta, která bude jasně definovat legislativní rámec a vybuduje dohled nad kryptosvětem. Tento postup by měl mimo jiné pomoci zamezit intenzivním podvodům a chránit investory. Hlavním navrhovatelem regulace jsou v Evropském parlamentu pravicově smýšlející frakce EPP (lidovci) a Renew Europe (liberálové). Regulace se nazývá MiCA (Markets in Crypto Assets) a je to jedna z částí digitálního finančního balíku, který bude implementován do pravidel EU na další dekády.

Boj proti podvodníkům

Regulace by měly řešit především ochranu drobných investorů, zvýšit důvěru a také podpořit subjekty, které rozvíjejí blockchainové technologie. Například zavedením licencovaných burz, aby se z  jejich strany neobjevovaly manipulace či praní špinavých peněz. Další možností je například selekce kryptoměn, protože dnes vzniká spousta podvodných projektů schovávajících se například za známý seriál Squid Game (Squid Game Token). Dalším tématem jsou centrální digitální bankovní měny, ty by měly v budoucnu plně nahradit hotovost.

Existují i hlasy proti regulacím

Častým argumentem odpůrců regulací je odkaz na původní filozofii, se kterou kryptosvět vznikl a která neladí s plánovaným dohledem. Emoce v této debatě zesilují bizarní nápady z různých debat, například zákaz těžby bitcoinu. To je tak výbušné téma, že se dostalo až do Hospodářského a měnového výboru EU.

Budoucností jsou licence i dohled

Podle mého názoru je určitý legislativní rámec pro kryptoměny dnes nutnost. Podporuji myšlenku zavést licence s celoevropskou pasportizací, které by legitimizovaly burzy, kryptoměnové fondy a další služby. To umožní větší adopci krytpoměn mezi širší veřejnost. Což může přinést větší zájem o podnikající subjekty v této oblasti a přinést širší spektrum služeb.

Je třeba posílit důvěru i bezpečnost

Regulace slibují posílit důvěru v celý trh kryptoměn, účinně bránit neférovému chování a současně získat větší transparentnost pro už existující i nové projekty. Je důležité, aby plánované regulace nijak neohrozily technologický rozvoj kryptosvěta a  blockchainu, stejně jako nesmějí limitovat současné funkční produkty.

ADAM NEUBERGER
odborník na kryptoměny, spoluzakladatel projektu Probinex, CEO