Novinky v kryptu

Lupa.cz: Ladislav Krištoufek (IES FSV UK): Decentralizované finance a krypto jsou jako laboratoř
Svět kryptoměn má za sebou hodně bouřlivé měsíce. Situaci ovlivnil hlavně pád kryptoburzy FTX. „Systém určitě nekončí. Problém by nastal teprve ve chvíli, kdy by se ukázala nějaká velká díra v krytí hlavních stablecoinů. To by byl velký průšvih,“ říká profesor ekonomie Ladislav Krištoufek.

Strach vystřídala chamtivost
Kryptoindex strachu a chamtivosti (Crypto Fear & Greed Index) se po dlouhé době přehoupl do chamtivé části. Na hodnotě vyšší než 50 byl naposledy 5. dubna loňského roku. V polovině ledna 2023 se přes tuto hranici dostal znovu. Průměr za leden byl 53, což značí neutrální náladu, v polovině února už hodnoty přesahovaly číslo 60.

Martin Bok, Altlift: Krypto vs. regulátoři
Člověku, který by se náhodou připletl do diskuze kryptotraderů (osob obchodujících s kryptoměnami) by se mohlo zdát, že značnou část pracovní náplně tvoří čekání.
Martin Stránský z Bit.plus: Do června představíme nový projekt
Zájem Čechů o kryptoinvestice podle Martina Stránského, ředitele a zakladatele české společnosti Bit.plus, roste. Vývoj ale ovlivňuje řada faktorů, včetně vysoké inflace, války a trhu s nemovitostmi.

Do kryptoměn investuje 12 procent Čechů
Pouze 35 procent Čechů investuje pravidelně, anebo to vyzkoušelo alespoň jednou. Naopak 37 procent neinvestuje a ani nechce začít. Ukázal to průzkum Asociace pro kapitálový trh ČR ve spolupráci s agenturou Perfect Crowd. Hlavním důvodem pro zhodnocování peněz je především zajištění na stáří.

Co bude hýbat krypto světem v roce 2023?
Jaké výzvy čekají kryptoměny v roce 2023? Odpovídají Dominika Vykydalová, Holky v kryptu, Jiří Havránek, poslanec, Adam Neuberger, spoluzakladatel projektu Probinex a Karel Wolf, redaktor Forbes a analytik.

Ohrožení důvěry kryptoměn, příležitost pro rozvoj, nutná regulace. Tak hodnotí osobnosti krach burzy FTX
Jak se promění kryptosvět po krachu jedné z největších kryptoměnových burz FTX? Řada osobností se shoduje, že krátkodobě dojde k poškození důvěry. Současně jde ale o příležitost, jak urychlit a zlepšit řadu procesů pro rozvoj krypta.

Jakub Jedlinský, Altlift: Krach FTX je skvělá příležitost k řešení palčivých problémů tokenizovaných projektů
Pád burzy FTX vyvolal řadu otázek směřující na celý kryptoměnový trh. Někteří mu předpovídají rychlý pád, jiní, jako třeba Jakub Jedlinský, CTO a Co-Founder Altlift s.r.o. a pedagog na VŠE, očekávají spíše transformaci. „Důležité nyní bude vytvářet decentralizované bezpečnostní a auditní mechanismy. Je to skvělá příležitost využít krizi k řešení palčivých problémů v ekonomickém nastavení tokenizovaných projektů,“ uvádí.

Tohle jsou témata, o kterých se musí začít v kryptosvětě víc mluvit. Podívejte se na anketu osobností
Kryptoměny se stávají čím dál častěji jedním z hlavních témat diskusí jak ve finančním, tak v investičním světě. Jaká témata v těchto diskusích ale chybí? O čem by se mělo daleko více mluvit?

Forbes.cz: Kryptoměny daníme špatně, z montovny bychom mohli být mozkovnou, říká poslanec Havránek
Danění kryptoměn není v Česku dobře nastavené a ubírá nám konkurenční výhodu. S celoevropskou regulací kryptoměn se navíc může propast ještě zhoršit, domnívá se člen Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny Jiří Havránek.

Krypto osobnosti volají po změně zdanění krypta. Česko by na tom podle nich vydělalo
Osobnosti z řad podnikatelů, ekonomů, influencerů, ale i poslanců volají po změně zdanění kryptoměn v České republice. Poukazují především na to, že český krypto průmysl má velký ekonomický potenciál a je škoda ho zbytečně omezovat nefunkční daňovou zátěží.

Jak změnit zdanění kryptoměn a podpořit český krypto průmysl? Představujeme dva návrhy
V České republice schází samostatná úprava, jak danit kryptoměny. Řada evropských zemí v poslední době přitom zavedla či zavádí nová pravidla, jak kryptoměny danit, a přijala řadu výjimek včetně nulových sazeb daně.

Česko pracuje společně s EP a Komisí na finálním znění regulace MiCA. Hotovo chce mít do konce roku
Svět kryptoměn se už brzy zásadně promění. EU se letos v červnu shodla na přísných pravidlech a regulacích, kterými chce obchodování s kryptoměnami pohlídat. Nová evropská pravidla pro obchodování s kryptoaktivy Markets in Crypto-Assets (MiCA) nyní převzala Česká republika.

Revoluce v regulaci kryptoměn: Jaké změny přinese evropská MiCA?
Větší transparentnost, jednotná pravidla pro členské státy a především ochrana koncových uživatelů. Po letech volného přístupu a do jisté míry i právního vakua přichází na kryptoměnový trh první výrazná regulace.

Poslanec Havránek: Čeká nás kryptoměnový boom
Česká kryptokomunita odvádí podle poslance Jiřího Havránka z ODS dobrou práci v popularizaci kryptoměn. Růstu obliby napomáhají i výrobci hardwarových peněženek, směnárny i síť bankomatů. Problém naopak vidí v uzavírání bankovních účtů.

Čeští investoři v kryptoměnách reagují na propady kryptoměnových trhů s chladnou hlavou. Většina z nich (40,8 %) kryptoměny drží a vyčkává, další (40,5 %) vidí v propadu kryptoměn příležitost a přikupují další. Ukázala to sonda projektu Probinex, do které se zapojily téměř tři stovky investorů.

Trading v kryptosvětě: proč funguje, i když trhy padají?
Každodenní obchodování – v anglické literatuře označené jako „trading“ – je ve světě kryptoměn zásadním konceptem. Obchodování se věnuje jak celá řada laiků, tak i profesionální finanční a vývojářské společnosti – například Pulsar Trading Capital či český projekt Probinex.

Cena kryptoměn padá. Co se děje?
Od počátku dubna klesá kapitalizace kryptoměnového trhu. Čísla nám ukazují pokles kapitalizace z 2,1 bilionu dolarů na 1,1 bilionu dolarů, což jsou hodnoty, které jsme naposledy viděli v červenci 2021.

Jak regulace (z)mění kryptosvět?
Slovo regulace se v posledních měsících skloňuje v kryptosvětě s čím dál větší intenzitou. Není se co divit, právě plánovaná regulace kryptoměn bude tím, co kryptosvět nepochybně zcela zásadně promění.