Novinky v kryptu

Martin Stránský z Bit.plus: Do června představíme nový projekt

Zájem Čechů o kryptoinvestice podle Martina Stránského, ředitele a zakladatele české společnosti Bit.plus, roste. Vývoj ale ovlivňuje řada faktorů, včetně vysoké inflace, války a trhu s nemovitostmi.

Do kryptoměn investuje 12 procent Čechů

Pouze 35 procent Čechů investuje pravidelně, anebo to vyzkoušelo alespoň jednou. Naopak 37 procent neinvestuje a ani nechce začít. Ukázal to průzkum Asociace pro kapitálový trh ČR ve spolupráci s agenturou Perfect Crowd. Hlavním důvodem pro zhodnocování peněz je především zajištění na stáří.

Co bude hýbat krypto světem v roce 2023? 

Jaké výzvy čekají kryptoměny v roce 2023? Odpovídají Dominika Vykydalová, Holky v kryptu, Jiří Havránek, poslanec, Adam Neuberger, spoluzakladatel projektu Probinex a Karel Wolf, redaktor Forbes a analytik.

Ohrožení důvěry kryptoměn, příležitost pro rozvoj, nutná regulace. Tak hodnotí osobnosti krach burzy FTX

Jak se promění kryptosvět po krachu jedné z největších kryptoměnových burz FTX? Řada osobností se shoduje, že krátkodobě dojde k poškození důvěry. Současně jde ale o příležitost, jak urychlit a zlepšit řadu procesů pro rozvoj krypta. 

Jakub Jedlinský, Altlift: Krach FTX je skvělá příležitost k řešení palčivých problémů tokenizovaných projektů

Pád burzy FTX vyvolal řadu otázek směřující na celý kryptoměnový trh. Někteří mu předpovídají rychlý pád, jiní, jako třeba Jakub Jedlinský, CTO a Co-Founder Altlift s.r.o. a pedagog na VŠE, očekávají spíše transformaci. „Důležité nyní bude vytvářet decentralizované bezpečnostní a auditní mechanismy. Je to skvělá příležitost využít krizi k řešení palčivých problémů v ekonomickém nastavení tokenizovaných projektů,“ uvádí.

Tohle jsou témata, o kterých se musí začít v kryptosvětě víc mluvit. Podívejte se na anketu osobností

Kryptoměny se stávají čím dál častěji jedním z hlavních témat diskusí jak ve finančním, tak v investičním světě. Jaká témata v těchto diskusích ale chybí? O čem by se mělo daleko více mluvit?

Forbes.cz: Kryptoměny daníme špatně, z montovny bychom mohli být mozkovnou, říká poslanec Havránek

Danění kryptoměn není v Česku dobře nastavené a ubírá nám konkurenční výhodu. S celoevropskou regulací kryptoměn se navíc může propast ještě zhoršit, domnívá se člen Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny Jiří Havránek. 

Krypto osobnosti volají po změně zdanění krypta. Česko by na tom podle nich vydělalo

Osobnosti z řad podnikatelů, ekonomů, influencerů, ale i poslanců volají po změně zdanění kryptoměn v České republice. Poukazují především na to, že český krypto průmysl má velký ekonomický potenciál a je škoda ho zbytečně omezovat nefunkční daňovou zátěží.

Jak změnit zdanění kryptoměn a podpořit český krypto průmysl? Představujeme dva návrhy

V České republice schází samostatná úprava, jak danit kryptoměny. Řada evropských zemí v poslední době přitom zavedla či zavádí nová pravidla, jak kryptoměny danit, a přijala řadu výjimek včetně nulových sazeb daně.

Česko pracuje společně s EP a Komisí na finálním znění regulace MiCA. Hotovo chce mít do konce roku

Svět kryptoměn se už brzy zásadně promění. EU se letos v červnu shodla na přísných pravidlech a regulacích, kterými chce obchodování s kryptoměnami pohlídat. Nová evropská pravidla pro obchodování s kryptoaktivy Markets in Crypto-Assets (MiCA) nyní převzala Česká republika.

Revoluce v regulaci kryptoměn: Jaké změny přinese evropská MiCA?

Větší transparentnost, jednotná pravidla pro členské státy a především ochrana koncových uživatelů. Po letech volného přístupu a do jisté míry i právního vakua přichází na kryptoměnový trh první výrazná regulace.

Poslanec Havránek: Čeká nás kryptoměnový boom

Česká kryptokomunita odvádí podle poslance Jiřího Havránka z ODS dobrou práci v popularizaci kryptoměn. Růstu obliby napomáhají i výrobci hardwarových peněženek, směnárny i síť bankomatů. Problém naopak vidí v uzavírání bankovních účtů.

Čeští investoři v kryptoměnách reagují na propady kryptoměnových trhů s chladnou hlavou. Většina z nich (40,8 %) kryptoměny drží a vyčkává, další (40,5 %) vidí v propadu kryptoměn příležitost a přikupují další. Ukázala to sonda projektu Probinex, do které se zapojily téměř tři stovky investorů. 

Trading v kryptosvětě: proč funguje, i když trhy padají?

Každodenní obchodování – v anglické literatuře označené jako „trading“ – je ve světě kryptoměn zásadním konceptem. Obchodování se věnuje jak celá řada laiků, tak i profesionální finanční a vývojářské společnosti – například Pulsar Trading Capital či český projekt Probinex.

Cena kryptoměn padá. Co se děje?

Od počátku dubna klesá kapitalizace kryptoměnového trhu. Čísla nám ukazují pokles kapitalizace z 2,1 bilionu dolarů na 1,1 bilionu dolarů, což jsou hodnoty, které jsme naposledy viděli v červenci 2021.

Jak regulace (z)mění kryptosvět?

Slovo regulace se v posledních měsících skloňuje v kryptosvětě s čím dál větší intenzitou. Není se co divit, právě plánovaná regulace kryptoměn bude tím, co kryptosvět nepochybně zcela zásadně promění.