Jak investovat bezpečně?

Jak poznat podvod a jak se mu vyhnout?

Kryptoměny jsou stále populárnější a mnoho lidí vkládá své úspory do různých projektů v naději na zisk. Nicméně, jako u jakékoli investice, existuje riziko podvodu. Bohužel, kryptoměnový prostor je stále relativně nový a podvodníci se stále snaží využít neznalosti a nedostatek regulace, aby vytvořili své podvodné projekty. V tomto článku se budeme zabývat nejčastějšími podvodnými praktikami v kryptoměnovém prostoru a jak se jim vyhnout.

Příklady nejčastějších podvodů:

  1. Falešné ICO (Initial Coin Offering)

  2. Falešné kryptoměny
  3. Pyramidové schéma
  4. Falešné burzy
  5. Falešné aplikace
  6. Falešné informace a propagace
  7. Falešné boty a aplikace pro obchodování
  8. Phishing a podvodné e-maily

Jak vybrat kryptoměnovou peněženku

Kryptoměny se staly v posledních letech velmi populárními. Stejně jako u běžných peněz, je třeba kryptoměny někam uložit. Zatímco ve světě Fiat si vybíráte svojí banku, ve světě kryptoměn si musíte vybrat svoji peněženku. V tomto článku si projdeme všechny typy peněženek a pomůžeme vám ajít nejvhodnější peněženku pro jejich potřeby.

Kryptoměnové peněženky mohou být rozděleny do dvou kategorií: softwarové a hardwarové. Softwarové peněženky jsou aplikace, které si můžete stáhnout na svůj počítač nebo mobilní telefon. Na druhé straně hardwarové peněženky jsou fyzické zařízení, podobné USB flash disku.

Na jaké burze nakupovat kryptoměny?

5 doporučení pro bezpečný výběr

S kryptoměnovými burzami se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Jak si tedy z nepřeberného množství zvolit tu správnou? Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď a každý obchodník po čase přijde na to, co mu přesně vyhovuje. Přesto však existuje několik faktorů, na které by měl začínající obchodník dbát.

Pět základních tipů, jak si vybrat správnou kryptoměnovou burzu

  • Bezpečnost – minimum bezpečnostních incidentů v minulosti, důraz na zabezpečení a profesionalitu týmu
  • Dostupnost – široký výběr platebních metod, fungující podpora
  • Široká nabídka produktů a služeb – velký výběr obchodovaných kryptoměn a kryptoměnových produktů
  • Uživatelská přívětivost – jednoduché a přehledné rozhraní
  • Poplatky – příznivá poplatková politika

Jak uchovávat svůj seed?  

V oblasti bezpečnosti v kryptu nemůže existovat důležitější prvek, než je takzvaný seed. Představuje totiž kombinaci slov, která reprezentují privátní klíč k vaší peněžence. Jakmile vám ho někdo odcizí, může se snadno dostat k vašemu digitálnímu bohatství. Proto ho nikdy nesmíte nikomu vyzradit.

Jak si seed bezpečně a dlouhodobě uchovat? Existuje mnoho způsobů a možností.

Doporučuje se nedělat jeho digitální kopie, ale zapsat si ho na fyzické médium, například na kartičku a zalaminovat. V Česku hned několik podnikatelů nabízí možnost napsat si heslo na železné destičky a tím se vyhnout zničení například při požáru. Pokud máte v kryptoměnách větší obnos peněz, raději poskytněte seed i notáři, který jej předá rodině v případě vaší smrti.

Pozor na každodenní obchodování kryptoměn

Každodenní obchodování (daily trading) je aktivita, při které jednotlivec na základě vlastní analýzy dlouhodobě obchoduje aktiva, často kryptoměny. Nové technologie umožnily přístup na burzy všem a největší boom nastal během koronavirové krize. Velký objem obchodů měli na svědomí často mladí lidé s mnohdy minimálními zkušenostmi. Pouhá sázka na úsudek je ovšem velmi nebezpečná a hrozí zde vysoké riziko ztráty investic.Anonymní členové týmu a zakladatelé, jejichž identitu nikdo nezná. Komunikují pouze přes Twitter a platformu Discord.

5 tipů, jak postupovat bezpečněji: 

  • Stále mít na paměti, že kryptoměny jsou vysoce riziková investice.
  • Poradit se se zkušenými investory.
  • Investovat jen do projektů, které si dobře prostuduji a které vykazují serióznost.
  • Investovat jen ty peníze, jejichž ztráta mě finančně nijak neohrozí.
  • Stanovit si časový horizont a ten se pokoušet dodržet.

Adam Neuberger radí: Tři tipy, jak více ochránit svá kryptoaktiva

Bezpečnost je ve světě kryptoměn jedno z nejskloňovanějších slov současnosti. Je to oblast, která se řeší takřka na všech fórech a diskusích. Nejnověji ji řeší také z pohledu bezpečnosti spotřebitele evropská regulace MICA. Je to zásadní téma pro budoucnost kryptosvěta.

Způsob, jak si zabezpečit svá kryptoaktiva, se za poslední roky zásadně změnil. Před 6 lety se v kryptu stále ještě pohybovala úzká skupina nadšenců, k založení účtu na burze a následné investici vám stačila občanka a bezpečnost či původ peněz nikdo moc neřešil.

V roce 2018 v červnu přišlo z EU nařízení 5 AMLD, tedy rozšíření regulace z pohledu praní špinavých peněz. Členské státy ho musely nejpozději do 10. ledna 2020 implementovat. Nařízení znamenalo pro subjekty poskytující služby spojené s kryptoměnami zásadní změnu – začít kontrolovat původ prostředků.

Revoluční změny v bezpečnosti investic do kryptoaktiv má nyní přinést evropská regulace kryptoměn MiCA. Už dnes se na kryptoprojekty vztahuje zákon o AML, nově budou muset získat pro své podnikání jednotné licence, poskytnout investorům více informací o kryptoaktivu a zajistit transparentnost procesů. Nařízení MiCA proto vnímám pozitivně.

Žádná regulace na světě ale člověka neochrání, když se bude chovat nezodpovědně a nedodrží základní pravidla bezpečnosti.

Moje první rada zní: Nikdo vám nic nedá zadarmo. To platí jak v životě, tak i v kryptoměnách. Ozve-li se vám někdo, že jste vyhrál deset bitcoinů, nebo něco jiného, je to podezřelé. Prosím neposílejte své prostředky nikam před tím, než si vše řádně ověříte.

Zadruhé je vždy nejlepší mít privátní klíč u sebe. Platí zde totiž pravidlo – nemáš klíč, nemáš krypto. Nejlepším zabezpečením jsou proto hardwarové peněženky, které chrání soukromí uživatele, fungují off-line a tím pádem eliminují rizika z pohledu krádeže dat.

A za třetí bych určitě doporučil si před jakýmkoliv nákupem dané kryptoměny udělat svoji vlastní rešerši, ať víte, kam peníze posíláte. Správné informace a obezřetnost jsou totiž v tomto odvětví základ.

ADAM NEUBERGER
odborník na kryptoměny, spoluzakladatel projektu Probinex