Co bude hýbat krypto světem v roce 2023?

Dominika Vykydalová, core team member Holek v kryptu

Další země zlegalizovávající Bitcoin jako legální platidlo? Ohrožení burz, jejichž klienti si přesouvají kryptoměny na vlastní peněženky. Vyčerpaný a zklamaný retail, který do krypta naskočil na all time high. Možné další krachující projekty, které byly napojené na burzu FTX. Narůstající regulace chránící společnosti a retail investující do kryptoměn. Vyplacení věřitelů zkrachovalé burzy Mt. Gox z roku 2014. Zlegalizování tradingu a investic do krypta v Hongkongu a Saudské Arábii. Budeme bullish, nebo stále bearish?

Jiří Havránek, poslanec Parlamentu ČR (ODS)

Co se týče mediálního obrazu kryptoměn, musíme si přiznat, že bude ovlivněn zejména problémy celosvětového rozsahu (krachy burz atd.) a v České republice aktuální kauzou spojenou s XIXOIO. Nicméně, i když to tak z mnohých vyjádření vypadá, konec kryptoměn nás určitě nečeká.

Na pozadí tohoto mediálního humbuku poběží z mého pohledu daleko důležitější práce spojené s postupnou implementací evropských regulačních předpisů. A pro českou kryptoscénu bude klíčové, jak bude v naší republice připraveno licenční řízení.

Adam Neuberger, spoluzakladatel projektu Probinex

Určitě to budou regulace, které na svět kryptoměn přicházejí. Hodně bude záležet na tom, jak ostatní projekty ustojí aktuální odliv kapitálu z kryptotrhu. Po pádu burzy FTX můžeme také vidět silný odliv kryptoaktiv z burzovních peněženek. To nasvědčuje tomu, že aktuálně převládá na trhu silná nedůvěra. Zima, která v kryptoměnách aktuálně panuje, tak může být poměrně dlouhá. Vzhledem k makroekonomickým ukazatelům vidím rok 2023 spíše v klesajícím trendu. 

Karel Wolf, redaktor Forbes a analytik 

Pomalá cesta z bearmarketu, racionalizace těžby a větší konsolidace CeFi služeb. Tak by mohl vypadat krypto svět v nadcházejícím roce. Medvědí trh 2018 byl nezvykle krátký a stagnující ekonomika spojená s energo krizí dnes rychlému návratu nenahrává. Letošní vlna krachů centralizovaných služeb a utužující se regulace povedou k ještě větší konsolidaci pod taktovkou zavedených hráčů. Profitovat by mohl také DeFi sektor. S NFT se budeme setkávat častěji v podobě vstupenek a méně jako sběratelskými předměty.