Trading v kryptosvětě: proč funguje, i když trhy padají?
Červen 23, 2022
Každodenní obchodování – v anglické literatuře označené jako „trading“ – je ve světě kryptoměn zásadním konceptem. Obchodování se věnuje jak celá řada laiků, tak i profesionální finanční a vývojářské společnosti – například Pulsar Trading Capital či český projekt Probinex.
Cílem tradingu je skrze obchodní transakce dosáhnout více než standardního zhodnocení vlastních prostředků. Nástrojů určených k dosažení takového výsledku je mnoho – třeba analýza předešlého cenového vývoje, analýza vize a fungování projektu či analýza toho, jak je daná kryptoměna známá komunitě a veřejnosti.
Zatímco laici a začínající obchodníci se snaží orientovat s pomocí základních analýz či aktuálního vývoje na trzích, profesionálové fungují jinak. Při své činnosti pracují s tzv. „bionickým“ a „algoritmickým“ tradingem. První termín označuje proces, kdy finální rozhodnutí o investici provede člověk. Algoritmický trading zajišťuje a obchody provádí zcela autonomně počítačový program napojený na burzu.
Co rozhoduje o úspěchu a neúspěchu tradingu?
Pokud se zaměříme na algoritmické obchodování, tak o úspěchu a neúspěchu rozhoduje jedna jediná věc. A to, zda-li má tým kapacitu i schopnosti na to, aby své nastavené strategie kontinuálně aktualizoval, vylepšoval a testoval.
Primárně jde o:
- Data: Jaká data se k analýze užívají. Tržní, jako je cena aktiva či zobchodovaný objem, nebo alternativní – sem patří informace o vývoji produktů, plánované novinky, komunita. Druhů datových setů existuje nespočet.
- Programovací jazyk: Užívání správného programu a programovacího jazyka. Je rozdíl mezi kódem sepsaným v Pythonu či pouhou správou skrze open-source platformy typu Zorro.
- Rychlost reakce: Kontrola přípustného rizika. Pokud je trh zrovna uprostřed masivního růstu, budete chtít riskovat víc, protože vidíte vyšší potenciál. Jakmile se ale trh otočí, je nutné strategii přehodnotit.
To, že trh klesá, není vůbec pro dobrého obchodníka problém. Spekulovat se dá i na propadu kryptoměn. A to skrze tzv. „deriváty“. V kryptoměnách jde konkrétně o „shorty futures“. Jednoduše řečeno je to sázka na to, že cena mince bude klesat.
Foto: Unsplash