KryptoNEWS

19. 12. 2022


KryptoNEWS8

Anketa

Co bude hýbat krypto světem v roce 2023?   

Dominika Vykydalová, core team member Holek v kryptu

Další země zlegalizovávající Bitcoin jako legální platidlo? Ohrožení burz, jejichž klienti si přesouvají kryptoměny na vlastní peněženky. Vyčerpaný a zklamaný retail, který do krypta naskočil na all time high. Možné další krachující projekty, které byly napojené na burzu FTX. Narůstající regulace chránící společnosti a retail investující do kryptoměn. Vyplacení věřitelů zkrachovalé burzy Mt. Gox z roku 2014. Zlegalizování tradingu a investic do krypta v Hongkongu a Saudské Arábii. Budeme bullish, nebo stále bearish?

Jiří Havránek, poslanec Parlamentu ČR (ODS)

Co se týče mediálního obrazu kryptoměn, musíme si přiznat, že bude ovlivněn zejména problémy celosvětového rozsahu (krachy burz atd.) a v České republice aktuální kauzou spojenou s XIXOIO. Nicméně, i když to tak z mnohých vyjádření vypadá, konec kryptoměn nás určitě nečeká.

Na pozadí tohoto mediálního humbuku poběží z mého pohledu daleko důležitější práce spojené s postupnou implementací evropských regulačních předpisů. A pro českou kryptoscénu bude klíčové, jak bude v naší republice připraveno licenční řízení.

Adam Neuberger, spoluzakladatel projektu Probinex

Určitě to budou regulace, které na svět kryptoměn přicházejí. Hodně bude záležet na tom, jak ostatní projekty ustojí aktuální odliv kapitálu z kryptotrhu. Po pádu burzy FTX můžeme také vidět silný odliv kryptoaktiv z burzovních peněženek. To nasvědčuje tomu, že aktuálně převládá na trhu silná nedůvěra. Zima, která v kryptoměnách aktuálně panuje, tak může být poměrně dlouhá. Vzhledem k makroekonomickým ukazatelům vidím rok 2023 spíše v klesajícím trendu. 

Karel Wolf, redaktor Forbes a analytik 

Pomalá cesta z bearmarketu, racionalizace těžby a větší konsolidace CeFi služeb. Tak by mohl vypadat krypto svět v nadcházejícím roce. Medvědí trh 2018 byl nezvykle krátký a stagnující ekonomika spojená s energo krizí dnes rychlému návratu nenahrává. Letošní vlna krachů centralizovaných služeb a utužující se regulace povedou k ještě větší konsolidaci pod taktovkou zavedených hráčů. Profitovat by mohl také DeFi sektor. S NFT se budeme setkávat častěji v podobě vstupenek a méně jako sběratelskými předměty.

Komentář


Rok 2023 bude ve znamení pravidel a decentralizace

Ačkoliv nás v Evropě čeká nástup regulace MiCA až v roce 2024, mám za to, že v duchu regulací se ponese i rok příští. Byznys bude potřeba připravit na nové podmínky a boj o získání licencí bude nelítostný.

I v jiných koutech světa bude rok 2023 obdobím zavádění různých legislativních rámců a pravidel, což do krypto světa přiláká i mnoho institucionálních hráčů. Podobně jako byl například boom ICO v roce 2017/2018, se tak dá očekávat například trend spojený s STO (Security tokens offering), které spadají pod přísné regule SECu (Securities and Exchange Commission). Proto budou regulace událostí číslo jedna. 

Zároveň se v nadcházejícím roce dá očekávat také větší růst decentralizovaného odvětví. Po událostech spojených s Lunou či FTX je dobře nastavený decentralizovaný model průkazem důvěryhodnosti. 

Za další oblast, která bude na vzestupu, se dají považovat také platební brány a peněženky, jež budou umožňovat jednoduchou implementaci plateb kryptoměn, stejně jako jejich držení. Poptávka po těchto “e-wallets” je obrovská.

Lze očekávat, že po implementaci možnosti nákupu, prodeje a držení například bitcoinu ze strany platformy PayPal se na tento trh přidají další hráči. Pomohou tak větší adopci kryptoměn například i v zemích, kde není běžné operovat s tradičními bankovními účty.

Do černé krypto kroniky roku 2022 se naopak zapíše pád kryptoměny Luna/TerraUSD a také krach jedné z největších kryptoměnových burz FTX. I přes značný dopad na trh, které tyto události způsobily, přináší také světlo na konci tunelu, a to poukázání na nedostatky, které je potřeba odstranit, aby byl trh kryptoměn připraven na adopci mezi širší veřejnost.

ADAM NEUBERGER
odborník na kryptoměny, spoluzakladatel projektu Probinex
13. 12. 2022

Analýza


Reakce trhu na pád burzy FTX

V říjnu světem kryptoměn otřásla tvrdá rána. Během několika málo dní náhle padla krypto burza FTX, která patřila k vůbec největším na světě. K jejímu krachu došlo především z důvodu nedostatečného krytí prostředků poskytnutých klienty a investory.

Klienti, kteří na FTX své kryptoměny drželi a obchodovali, nejspíš jednou provždy přijdou o miliardy dolarů. Podle mnohých se tak dá pád této burzy přirovnat ke krachu banky Lehman Brothers, jež vedla ke spuštění celosvětové ekonomické krize v roce 2008.

Kryptoměnový trh na pád FTX však stačil zareagovat, a to hned dvěma způsoby. Jednak došlo ke zdůraznění klasického pravidla “not your keys, not your crypto”, tedy principu, že kryptoměny uložené na účtech burz podléhají riziku ztráty a je proto vhodnější držet je na vlastních peněženkách, jako je Trezor či Ledger.

Z toho důvodu zažily značný růst decentralizované burzy, kde k obchodům dochází právě za pomocí soukromých peněženek bez prostředníka. Například největší taková burza Uniswap po pádu FTX za pouhých 24 hodin zobchodovala rekordních 1,1 miliard dolarů, kdežto například centralizované Coinbase klesly obchody o 16 procent.  

Druhou reakcí pak byl vznik takzvaného Proof of Reserve (důkaz o rezervách). Tento princip, který zavedla například největší burza Binance, požaduje, aby prostředky poskytnuté klienty podléhaly auditu a burza tak mohla veřejně prokázat, že s nimi nijak pochybně nenakládá.

12. 12. 2022

Trendy a novinky


Starbucks spouští svoji digitální Odyseu

Společnost Starbucks se rozhodla posunout svůj věrnostní program Starbucks Rewards zase o kus dále směrem k digitalizaci. Nástrojem k tomu má být nově spuštěná betaverze programu nazvaného Starbucks Odyssey.

Vybraní partneři a zaměstnanci se budou moci zúčastnit interaktivních a zábavných aktivit – Cest. Za úspěšné absolvování každé Cesty pak uživatel získá razítko v podobě NFT tokenu a také body, kterými si budou moci odemknout přístup k různým zážitkům a benefitům. Na výběr budou například virtuální kurzy pro přípravu vybraných nápojů či exkurze do pražíren a jiných zařízení.   

Nová pravidla pro držitele licence VASP v Hong Kongu

Zákonodárci v Hong Kongu se dohodli na zavedení nových pravidel pro firmy držící licence VASP. Tato pravidla mají vstoupit v platnost 1. 1. 2023. Podle novelizované vyhlášky by měl být zaveden regulační režim AML/CTF, díky kterému bude Hong Kong moci plnit příslušné mezinárodní závazky a posílit tak svoje postavení mezinárodního finančního centra.

Od této změny si politici slibují také posílení ochrany investorů a podporu odpovědného a udržitelného rozvoje tohoto odvětví.

Brazílie oficiálně uznala bitcoin jako platební metodu

O tom, že Jižní Amerika se pomalu začíná stávat kontinentem kryptoměnám zaslíbeným, už zřejmě nemůže být pochyb. Další krok k tomu udělala Brazílie, která uznala největší kryptoměnu bitcoin jako oficiální platební metodu.

Ačkoliv k přijetí bitcoinu jako oficiální měny je na brazilské půdě ještě daleko, kryptoměnová komunita sleduje celou situaci se zatajeným dechem. Otázkou už zůstává pouze to, kdo se pod zákon podepíše. Nynější prezident Jair Bolsonaro totiž k 31. prosinci ve svém úřadu končí a úřad po něm převezme jeho volební pokořitel Lula da Silva.

Čísla, data, informace v souvislostech


Portugalská banka Bison Bank se zdárně ucházela o licenci VASP. Úspěšné absolvování celého procesu v dubnu potvrdili zástupci Banco de Portugal, která na tamním trhu zastává roli regulátora.

Prudký propad stablecoinu TerraUSD stáhl do propasti i token jeho mateřského projektu nazývaný LUNA a posléze pak celý projekt Terra. Odhaduje se, že tento kolaps odsál z trhu okolo 60 miliard dolarů.

K revolučnímu kroku se odhodlali vývojáři Etherea. Druhá nejznámější kryptoměna dala vale energeticky náročnému Proof of Work a přešla na výrazně šetrnější Proof of Stake. Tento proces je známý jako Ethereum Merge.

Definitivní konec všem spekulacím o podobě regulace MiCA přišel s rozhodnutím Evropského parlamentu. Ten v říjnu definitivně potvrdil podobu této regulace.

V návaznosti na pád burzy FTX vytvořili velcí hráči takzvaný Proof of Reserve, který má za cíl dále chránit investory před nenadálými událostmi v rámci trhu kryptoměn.

Krypto BEZPEČNĚ


Mějte nad svými kryptoměnami kontrolu 

Po divokém roce 2022 se opět více než jindy začíná skloňovat omílané pravidlo „nemáš klíče, nemáš krypto“. Každý, kdo má své prostředky určené k dlouhodobé investici mimo kryptoměnovou peněženku, by se tak měl zamyslet nad tím, jak je získat plně pod svou kontrolu.

Za tímto účelem vznikly kryptoměnové peněženky – softwarové nebo hardwarové. Obecně se má za to, že hardwarová peněženka je ten nejbezpečnější způsob, jak udržet své prostředky v bezpečí. Ať už zvolíte kteroukoliv z těchto dvou variant, nezapomeňte si poznamenat a uložit na bezpečné místo i váš seed. Ten pak neukládejte do počítače či telefonu a s nikým jej nesdílejte.

Co o kryptu možná nevíte


ICO – Initial coin offering

Prvotní nabídka mincí – jedná se o způsob, jak mohou firmy a projekty věnující se kryptoměnám získat potřebné prostředky pro svůj další rozvoj či vývoj nových aplikací. Vydají digitální token či minci, které nabídnou potenciálním investorům jako protihodnotu za jejich prostředky.

ICO je ekvivalentem pro první veřejnou nabídku akcií, neboli IPO, používanou ve světě tradičních financí.

Rádi vám doplníme další komentáře a informace z kryptosvěta.

+420 724 209 854

Vydává AMI Communications, Týn 4/641, 110 00 Praha 1, IČ: 63077370, +420 234 124 112, topmanagement@amic.cz